22 stycznia w naszej szkole odbyły się warsztaty chemiczne prowadzone przez zespół naukowo dydaktyczny związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Uczniowie klas 2cl, 3cl, 3ct - grupy w których realizowana jest rozszerzona chemia oraz 1bl, 1abt i 1aht własnoręcznie przeprowadzali eksperymenty chemiczne z wykorzystaniem techniki small-scale chemistry – SSC, często określanej jako mikrochemia.
Jest to technika wspomagająca doświadczalne nauczanie chemii, polega na pracy z niewielkimi ilościami substancji, co zwiększa bezpieczeństwo eksperymentu, zmniejsza czas jego przeprowadzenia i umożliwia dokładniejsze omówienie. Innowacyjna technika Small-Scale Chemistry pozwala na nowoczesne, całościowe, przejrzyste, przyjazne i aktywizujące podejście do doświadczalnej strony nauczania przedmiotów przyrodniczych.

Technika ta wymaga często zastosowania nietradycyjnej aparatury i metodyki stosowanej w takich dziedzinach jak mikrobiologia, biologia molekularna i nanotechnologia. Eksperymenty niejednokrotnie wykonywane są z wykorzystaniem przedmiotów używanych w gospodarstwie domowym.
Doświadczenia przeprowadzane przez uczniów:
• Działanie nadmanganianu potasu na wodę utlenioną
• "Żarłoczna miedź"- działanie glinu na nasycony roztwór chlorku miedzi II
• Działanie wodą na węglik wapnia i badanie palności powstałego gazu
• Ogrzewanie zakwaszonej mieszaniny kwasu ortoborowego i alkoholu etylowego
Spotkanie zakończył pokaz efektownych doświadczeń.
Organizatorką spotkania była pani Małgorzata Staniszewska.